;
  1. Strona Główna
  2. Blog
  3. Szczegóły aktualności

Blog

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

6 ciekawostek na temat Wisły, o których nie miałeś pojęcia

23 maja 2018

Każda miejscowość w Polsce skrywa wiele niespodzianek. Nie inaczej jest w Wiśle - mieście Adama Małysza. Czy wiesz, że...

  1. W Wiśle jest czternaście kościołów różnych wyznań. Nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce, w którym tak mały obszar zamieszkują wierni tylu wyznań.
  2. Pewnie słyszałeś o przedstawiającej Adama Małysza figurze z białej czekolady? Nie wiesz jednak, że waży ona aż 180 kg!
  3. Linia kolejowa, prowadząca do Wisły Głębce miała umożliwić podróż do Zwardonia. Niestety jej budowa została przerwana przez II wojnę światową i nie została kontynuowana.
  4. W 1969 roku rozpoczęła się w Wiśle realizacja wielkiej inwestycji, w ramach której wybudowano 20 budynków wczasowych dysponujących 2 500 miejscami noclegowymi. Wtedy też powstał DW Grań – aktualnie Hotel Pod Jedlami***.
  5. Błyszczki, rużówki albo rużoki, szulce, modrzoki, lipcówki, sałocioki, kłopocze, kónczany, pławoki, cebulki, laloszki… To tylko część nazw odmian ziemniaków, które uprawiano w okolicach Wisły w XIX wieku!
  6. Czy znasz słowo w języku polskim, które kończy się na „ó”? Nie? A niesamowita wiślańska gwara takowe posiada. Popularna Latte Frappe to u nas Kawa mrożonó z lodami i bitó śmietónkó!
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij