;
  1. Strona Główna
  2. Blog
  3. Bezpiecznie na sam szczyt

Blog

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Bezpiecznie na sam szczyt :)

26 sierpnia 2021

Zanim zdecydujesz się na zdobywanie szczytów - koniecznie sprawdź czy jesteś dobrze przygotowany! Bo wyjście w góry to nie tylko piękne widoki, ale również spore wyzwanie. Na szlaku można napotkać wiele niespodzianek, dlatego warto zapoznać się z kilkoma najważniejszymi zasadami.

1. Ruch to zdrowie.
Chodzenie po górach wymaga kondycji. Jeśli na co dzień nie jesteś aktywny fizycznie, wyjście może sprawić trudności. W takiej sytuacji wybieraj łagodniejsze szlaki i pamiętaj o tym, by aktywność fizyczna na dobre zagościła w twoim dziennym harmonogramie.
 
2. Wybierz właściwą trasę.
Zacznij spokojnie i nie ustawiaj poprzeczki zbyt wysoko. Zapoznaj się z mapą, czasem przejścia, przeczytaj opinie o trasie na forach internetowych. Polecamy Beskid Śląski, w którym wytyczono aż 150 km ścieżek. Warto wędrować m.in. Głównym Szlakiem Beskidzkim imieniem K. Sosnowskiego. Wspaniałe widoki zachwycą każdego ❤️!
 
3. Śledź prognozę.
Zapoznaj się z aktualnymi warunkami atmosferycznymi. Pogoda lubi zaskakiwać, bądź gotów na każdą okazję i …
 
4. ubierz się odpowiednio 
W górach najważniejsze są buty, koniecznie zabezpieczające staw skokowy przed kontuzją. Ponadto, w zależności od sezonu, przygotuj kilka warstw ubrań. Spakuj bluzę z kapturem, kurtkę chroniącą przed deszczem, ubierz podkoszulek i spodnie z możliwością podwinięcia.
 
5. Pakuj plecak mądrze - to może ocalić Twoje zdrowie i życie
Na dłuższe wyprawy warto zabrać kompas i mapę (taka w wersji papierowej). Może się przydać podręczna apteczka (bandaż, plastry, koc termiczny), zapalniczka lub zapałki, latarka, dokumenty, napój oraz kaloryczny posiłek, scyzoryk oraz naładowany telefon lub powerbank.
 
6. Wpisz do telefonu Górski Numer Ratunkowy: 601 100 300 lub 985
 
Trekking zdecydowanie poszerza horyzonty, pozwala poznać przyrodę bliżej, sprzyja regeneracji psychicznej i fizycznej, ale jednocześnie może być niebezpieczny. Wędruj więc odpowiedzialnie ⛰️!
 
 

 

„Góry w letnim zachodzącym słońcu nie przemawiają do nas ludzkim głosem, ale ciszą i pięknem natury roztaczającej się dookoła. Nie marnujmy takich chwil, ale napełnijmy się nimi i wracajmy wyciszeni”                    

  /Krzysztof Wielicki/
 
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij